تصمیم خوب

تصمیم خوب

 

شما به‌طورکلی با دو نوع تصمیم سروکار دارید: اقدامات فوری یا بحرانی و سایر موارد.برای اینکه تصمیم‌گیری،خوب و به‌ موقع باشد،نیاز به تدبیر و تمرین دارد.در هیچ سازمانی هیچ رهبر مؤثری وجود ندارد که مدتی برای بررسی نحوه تصمیم‌گیری، سرمایه‌گذاری نکرده باشد. در این مقاله پنج نکته را برای شما بازگو می‌کنیم که می‌توانید به کمک آنها هنر تصمیم‌گیری به‌ موقع را یاد بگیرید.می‌گوییم “هنر” زیرا تصمیم‌گیری یک هنر است.همه علوم به‌ صورت ساختارها، فرایندها و تحلیل‌ هاست. همه اینها برای تصمیم‌گیری مؤثر ضروری است،اما تصمیمات فقط توسط علم گرفته نمی‌شود. احساسات، تعصبات و پیامد های سیاسی بیشترین نقش را دارند و آنها علم نیستند.

کریس ناتسون: ” در هر موقعیتی، ایده پردازی لازم است، اما تصمیم‌گیری اجباری است. “

 

 

تصمیم به موقع و سریع

 

۱- ساختار خود را برای تصمیم‌گیری به‌موقع ایجاد کنید

 

هم موقعیتهای بحرانی و مهم و هم شرایط معمولی نیاز به ساختار خاص خود برای تصمیم‌گیری به‌ موقع دارند. در شرایط بحرانی،آموزش در حمایت از رهبر برای تصمیم‌گیری سریع، پیشگام است.هر کسی که سابقه خدمات نظامی،پزشکی یا اورژانس داشته باشد، می‌داند اهمیت آموزش، تاکتیکها و روش‌ها برای کوتاه کردن چرخه حادثه – ارزیابی – پاسخ چیست.

در هر موقعیت دیگر، شما وقت دارید که فکر کنید، کمی بیشتر تعمق کنید و تصویر بزرگ‌تر را قبل از تصمیم‌گیری، ارزیابی کنید. در صورت امکان، از زمان موجود برای تصمیم‌گیری استفاده کنید. پاسخ‌های فوری اگر چه به‌ موقع هستند، می‌توانند تأثیرات درجه دوم یا سوم را بدون تأثیر بگذارند.مگر اینکه در حالت بحران باشید، مکث کنید و فکر کنید.سپس تصمیم بگیرید.

قبل از اینکه خود را در چالش تصمیم‌گیری بعدی خود بیابید، اکنون وقت خود را صرف ساختن روش خود،ساختار تصمیم‌گیری خود در هر شرایط کنید. به کارمندان خود بگویید که این ساختار به چه شکل است تا آن‌ها بتوانند در آن مشارکت داشته باشند و نه برخلاف آن عمل کنند. و فقط در صورت اثبات عدم کارایی، آن را اصلاح کنید. منفعت اصلی انجام این کار این است که شما در تلاش نیستید تا ساختاری را کشف کنید و دفعه بعدی در زمانهای مهم، تصمیمات به‌ موقع خواهید گرفت. مردم رهبرانی می‌خواهند که تصمیم بگیرند و مردد نباشند. به‌خصوص وقتی‌که هرج‌ و مرج حاکم است.

 

 

 

تعصبات در تصمیم گیری

 

 

 

۲- نقش تعصبات را بشناسید و درک کنید

 

همان‌طور که نمی‌توانید ریسک هر پروژه را کاملاً از بین ببرید،نمی‌توانید تعصب را کاملاً از ذهن خود دور کنید.تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به آن رسیدگی کنید، آن را بپذیرید و سپس آن را کاهش دهید.بیش از چهل مورد تعصب وجود دارد که موردتحقیق قرارگرفته است،اما بیایید فقط نگران پنج مورد باشیم:

  • ارزیابی شواهد
  • تعصب تأیید
  • اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد
  • علیت ادراک‌شده
  • تخمین احتمالات

 

 

باعجله تصمیم نگیرید

 

 

۳- قانون ۳ گزینه

 

یک تصمیم اغلب به موقع گرفته نمی شود زیرا  ایده پردازی مناسب که گزینه‌ های مناسب برای رهبر ایجاد ‌کند، انجام نمی‌شود.به‌ ندرت، خارج از شرایط بحرانی، معادله به یک پاسخ واحد می‌رسد. اغلب اوقات، شما وقت دارید که بیش از یک گزینه مناسب در نظر بگیرید.

“قانون ۳ گزینه”. حداقل به شما و تیم شما این امکان را می‌دهد که یک وضعیت را نه به‌ صورت تک‌ بعدی بلکه به‌صورت چند بعدی مشاهده کنید.همچنین می‌تواند استرس را که اغلب همراه با تصمیم‌گیری است، از بین ببرد، جایی که احساس می‌ شود هیچ گزینه‌ ای وجود ندارد. در این شرایط شما روی تصمیم‌گیری کار نمی‌کنید،اما به اولتیماتوم‌ ها پاسخ می‌دهید.

اگر از طرفداران Dave Allen، رهبر بهره‌وری در زمینهٔ Getting Things Done هستید،پس می‌دانید که او به‌ درستی از ۳ فیلتر استفاده می‌کند تا هر کاری را انجام دهد:انجام،حذف،تفویض اختیار.

ما می‌توانیم از این فیلترها برای تصمیم‌گیری خود استفاده کنیم که برای تصمیم‌گیری به‌موقع و مؤثر در سازمان بسیار کارآمد است.با این‌حال، وقتی با تصمیمی روبرو می‌شویم که زمان آن هنوز نرسیده است،این سه فیلتر خطایی دارند.آیا به راحتی آن را حذف می‌کنید و امیدوارید دوباره ظاهر شود؟نه،در لیست شما قرار دارد و باعث نگرانی درونی شما و کارمندانتان می‌شود.در عوض، روش Rory Vaden را امتحان کنید.

 

 

تاخیر در تصمیم گیری

 

۴- به‌عمد به تأخیر بیندازید

 

تصمیم گیری را به تأخیر بیندازید.به خود و کارمندان اجازه دهید تصمیمی را که زمان آن هنوز نرسیده است به تعویق بیندازید. این به معنای این نیست که شما تصمیم نگرفته‌اید:شما تصمیم به تعویق انداختن دارید.برای اطمینان از اینکه برای همیشه به تأخیر نمی‌افتد،تاریخی تعیین کنید که در آن آماده‌ باشید تا تصمیم نهایی را برای انجام،حذف یا واگذاری کار بگیرید.این کار از اعتبار شما به‌ عنوان رهبر کم نمی‌کند و احتمالاً آن را افزایش می‌دهد،زیرا شما به روشی کاملاً آگاهانه درگیر این موضوع هستید که هر تصمیمی نباید بلافاصله گرفته شود،بلکه هر تصمیمی باید در مقطعی اتخاذ شود.

 

 

 

 

ایده جدید در تصمیم گیری

 

 

۵- چهارچوب‌هایی در اختیار تیم خود قرار دهید

 

خارج از چارچوب فکر کردن بیش‌ از حد استفاده می‌شود و بیشتر مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. به‌ ندرت در بیشتر سازمان‌ ها، تولید ایده‌ های ابتکاری برای حل مسئله ضروری یا مطلوب است.به‌ ویژه برای مشکلات تکراری.دلیل این امر این نیست که رهبری از خلاقیت متنفر است. این ساده است که هر مشکلی به یک روش منحصر به‌ فرد برای حل آن نیاز ندارد. در واقع، اکثر سازمان‌ ها فاقد منابع لازم برای باز پرداخت مداوم جدیدترین ایده خارج از چارچوب برای حل مشکلاتی هستند که وجود ندارند یا به‌سادگی قابل‌ حل هستند. همان‌ طور که حکایت قدیمی حکیمانه می‌گوید: سری که درد نمی‌کند، دستمال نبند.

در عوض، زمینه‌ای را فراهم کنید که تیم شما بتواند ایده‌هایی ایجاد کند و گزینه‌ هایی تولید کند که واقع‌ بینانه باشند و در واقع به راه‌ حلی منجر شوند. آنچه بیشتر مردم می‌خواهند، به‌ ویژه در شرایط غیر معمول، نوعی دستور العمل کلی است. در صورت تمایل، چارچوب‌ هایی که در آن می‌توانند تجزیه‌ و تحلیل، جمع‌ آوری داده‌ها و ایجاد گزینه‌ها را انجام دهند. در این چارچوب، آن‌ ها سلطنت آزاد دارند.

چارچوبی که ایجاد می‌کنید می‌تواند مبتنی بر منابع، ریسک محور، آستانه محور باشد (فکر می‌کنید سطح بالا و پایین قابل‌ قبول است یا کمی). مناسب برای اهداف SMART باشد. چقدر ریسک، شکست یا آزمایش قابل قبول است؟ آیا حمایت سازمانی (یا سیاسی) از ابتکار عمل کم است یا هیچ؟ آیا می‌توان اقدامات دیگر را متوقف کرد و یا مجبور به انجام هم‌ زمان آن‌ ها هستند؟

به‌ عنوان‌ مثال، به زمانی فکر کنید که به شما اجازه خلاقیت را داده‌اند و یا شرایطی را دارید که چنین اختیاری را به شما واگذار کرده‌اند. آیا آنچه را به‌طور خلاقانه جستجو می‌کنید با رهبر خود در میان می‌گذارید؟ متأسفانه در اکثر شرایط جواب منفی است. این یک رهبری مؤثر نیست و به تصمیم‌گیری به‌موقع کمک نمی‌کند. گزینه بهتر ارائه چارچوب است و به تیم اجازه می‌دهد تصمیم‌گیری کنند.

 

تشکر از راهنمایی های دکتر ربانی و شرکت محترم ویدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.